nartywalpach.pl

Turystyka i Relaks

Ratownik górski - co warto wiedzieć o tym zawodzie?
Porady

Ratownik górski – co warto wiedzieć o tym zawodzie?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że ratownik górski w zespole lub indywidualnie bierze udział w różnego rodzaju akcjach ratowniczych. Godny uwagi jest również fakt, że osoba wykonująca omawiany zawód uczestniczy także w działalności profilaktycznej czy informacyjnej, która jest związana z bardzo bezpiecznym przebywaniem innych osób w górach.

Jakie obowiązki ma ratownik górski?

Do zdecydowanie najczęściej wymienianych obowiązków ratowników górskich trzeba zaliczyć przede wszystkim reagowania na różne sygnały związane z wzywaniem pomocy. osoby wykonujące omawiany zawód muszą także dbać nie tylko i wyłącznie o swoją sprawność, ale również sprawność sprzętów ratowniczych.

Ponadto ratownicy udzielają bardzo istotnych wskazówek dotyczących warunków bezpieczeństwa na określonych trasach. Informują również turystów w jaki sposób poprawnie zachowywać się w górach. Ratownicy muzą także odpowiednio reagować na zachowania poszczególnych uczestników imprez górskich, które zdecydowanie odbiegają od przyjętych zasad bezpieczeństwa.

Obowiązkiem osób wykonujących omawiany zawód jest także kontrolowanie przebiegu i oznakowania tras, które są udostępniane do publicznego użytku zgodnie z rekomendacjami górskiego ochotniczego pogotowia ratunkowego.

W jaki sposób można zostać ratownikiem górskim?

Koniecznie trzeba zdawać, ze nie istnieją żadne szczegółowe formalne wymogi dotyczące tego, w jaki sposób można zostać ratownikiem górskim. Kluczowe są jednak: świetna kondycja, bardzo dobre zdrowie, wiedza dotycząca niesienia pierwszej pomocy, umiejętności jazdy na nartach czy doskonała znajomość topografii terenu.

Godny uwagi jest fakt, że ratownicy w pierwszej kolejności są przyjmowani na próbę. Dopiero po dwóch latach możliwe jest przystąpienie do kursu I stopnia, po którym dana osoba może zostać ratownikiem ochotnikiem.

Warto mieć świadomość, że znaczna większość ratowników górskich pracuje w formie wolontariatu. Jest to zatem zajęcie obok codziennej pracy zawodowej. Ich obowiązkiem jest wypracowanie przynajmniej 120 godzin w trakcie całego roku. Jest to zatem 12 dni przy uwzględnieniu 12-godzinnych dyżurów. Należy wiedzieć, że liczba zatrudnionych ratowników górskich na etacie stanowi bardzo niewielką grupę.

Ile wynoszą zarobki ratownika górskiego?

Zarobki ratowników górskich nie należą do najwyższych. Przeważnie jest to bowiem służba oparta na miłości i pasji do gór czy ludzi. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że jest ona przeznaczona dla osób, które chcą służyć wyższej idei. Ratownicy górscy na etacie mogą liczyć na zarobki od 2300 do 3300 złotych netto miesięcznie.