nartywalpach.pl

Turystyka i Relaks

Jak się ubrać w góry zimą?
Turystyka

Jak się ubrać w góry zimą?

Należy mieć świadomość, że właściwe ubranie się w góry ma zdecydowanie większe znaczenie niż mogłoby się wydawać. Nie wszyscy wiedzą jednak czym powinno się sugerować przy dokonaniu zakupu odzieży. Jak się ubrać w góry zimą?

Bielizna termoaktywna

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że pierwsza warstwa na ciele jest podstawą, jeżeli chodzi o górski ubiór. Pomaga bowiem nie tylko i wyłącznie w zachowaniu stałej, ale również właściwej temperatury ciała. Jest również w stanie doskonale ochronić przed ewentualną wilgocią. Warto jednak wiedzieć, że dobra bielizna powinna odpowiednio oddychać i chronić użytkownika przed wyziębieniem.

Bluza

Z kolei bluza jest warstwą zakładaną na wspomnianą wcześniej bieliznę termoaktywną. Nie można oczywiście zapomnieć, aby wspomniany element garderoby był stosunkowo lekki. Użytkownik powinien mieć możliwość rozpięcia bluzy na całej długości. Oczywiście odzież musi być właściwie dopasowana. Nie może tym samym pod żadnym pozorem krępować ruchów. Godny uwagi jest fakt, że na rynku działa mnóstwo firm zajmujących się sprzedażą produktów przeznaczonych do wypraw górskich. W górach doskonale zdadzą egzamin także bluzy uszyte z wysokiej jakości polaru.

Kurtka ocieplana

Osoby planujące wybrać się na wycieczkę w góry nie mogą zapomnieć o kurtce ocieplanej. Obecnie można bez żadnego problemu podjąć decyzję o zaopatrzeniu się w kurtkę z naturalnym kaczym ociepleniem czy kaczym puchem. Godny uwagi jest fakt, że obecnie najpopularniejszą syntetyczną ociepliną jest wypełnienie PrimaLoft. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że kurtki z tego rodzaju wypełnieniem będą charakteryzowały się stosunkowo małą wagą, a także odpowiednią kompresją. Rekomendowane jest również przed podjęciem ostatecznej decyzji rozważenie zakupu kurtki ze sztucznym wypełnieniem.

Skarpety

Skarpety odgrywają bardzo istotną rolę w ubiorze na górską wycieczkę, jednak bardzo często są niedoceniane przez użytkowników. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że właściwie dobrane skarpety powinny gwarantować nie tylko i wyłącznie wygodę, ale również odpowiedni komfort. Obecnie w sklepach można zaopatrzyć się w różne skarpety. Rekomendowane jest oczywiście omijanie produktów wykonanych z bawełny. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w skarpety, które nie będą magazynowały wody.

Warto również kupić skarpety z naturalnej wełny czy syntetycznych materiałów. Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większym zainteresowaniem cieszą się skarpety wykonane z wełny merino. Produkt nie tylko doskonale grzeje, ale również bardzo dobrze wyrzuca pot ze stóp.