nartywalpach.pl

Turystyka i Relaks

Co to jest skitouring?
Rekreacja

Co to jest skitouring?

Należy mieć świadomość, że skitouring w najprostszym możliwym ujęciu połączeniem górskiej turystyki z narciarstwem. Polega bowiem na pokonywaniu poszczególnych tras przy wykorzystaniu nart. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że w omawianym skitouringu używane są również specjalne buty skitourowe.

Czy skitouring jest dla każdego?

Osobom, które mają w planach rozpoczęcie przygody z skitourem rekomendowane jest w pierwszej kolejności wypożyczenie kompletu sprzętu. Kolejnym etapem jest odbycie pierwszej wycieczki z bardzo doświadczonym instruktorem. Jeżeli tura narciarska spodoba się danej osobie, może bez problemu zacząć kompletować sprzęt.

skitouring

Na jakie buty warto się zdecydować?

Rekomendowane jest oczywiście w pierwszej kolejności zaopatrzenie się w odpowiednie buty. Koniecznie trzeba pamiętać, aby wspomniany element garderoby był dobrany z należytą uwagą. Warto wiedzieć, że nieodpowiedni but może doprowadzić do wielu problemów. Doskonałym przykładem mogą być bolesne otarcia. Ponadto zbyt małe obuwie będzie wywierać ucisk, co zdecydowanie pogorszy krążenie krwi. Godny uwagi jest fakt, że obecnie na rynku funkcjonują firmy specjalizujące się w produkcji butów przeznaczonych do skitouringu.

Jakie kwestie należy uwzględnić przy wyborze nart do skitouringu?

Kolejnym etapem jest zaopatrzenie się w narty. Warto wiedzieć, że produkt przeznaczony do omawianej aktywności fizycznej będzie różnił się od zjazdówek przede wszystkim sztywnością i wagą. Wykorzystywane są bowiem do jazdy w miękkich śniegach, nie ma zatem potrzeby stosowania w nich specjalnych rozwiązań, które będą wspomagać trakcję.

W ten prosty sposób narty będą nie tylko i wyłącznie lżejsze, ale również zdecydowanie bardziej miękkie w porównaniu do nart w stylu alpejskim. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że szerokość narty skitourowej będzie wynosiła pod butem od 70 do 85 mm. Z kolei w najszerszym punkcie może osiągnąć nawet 110-115 mm. Warto wiedzieć, że wszyscy sportowcy decydujący się na zakup nart do skirunningu będą stawiać przede wszystkim na minimalizm umożliwiający maksymalne zmniejszenie ich wagi.

co to jest skitouring

Wiązania skitourowe

Jak wiadomo buty oraz narty będą potrzebowały kompletu wiązań. Warto wiedzieć, że obecnie na rynku można znaleźć dwa typy wiązań skitourowych. Świetnym przykładem mogą być wiązania szynowe, które doskonale zdadzą egzamin praktycznie we wszystkich butach skitourowych. Należy mieć świadomość, że produkt doskonale sprawdzi się w trakcie dłuższych wycieczek.

Warto wiedzieć, że użytkownicy bardzo często będą zmieniać rodzaj zapięcia między zjazdem, a podchodzeniem. Można także podjąć decyzję o zaopatrzeniu się w wiązania TLT. Godny uwagi jest fakt, że są one również znane jako wiązania pinowe. Wspomniany model zagwarantuje osobom wykonującym omawianą aktywność fizyczną znaczną redukcję wagi wiązań. Koniecznie trzeba jednak zaznaczyć, że będą one wymagały zakupu specjalnych butów posiadających dziurki w przedniej części. Rekomendowane jest oczywiście zaopatrzenie się w produkt renomowanej firmy.