nartywalpach.pl

Turystyka i Relaks

Pierwszy raz na nartach - co trzeba wiedzieć?
Porady

Pierwszy raz na nartach – co trzeba wiedzieć?

W okresie zimowym zaczynają się szaleństwa na stoku. Dostęp do gór na południu Polski pozwala mieszkańcom naszego kraju w szybki i łatwy sposób dostać się na ośnieżone szczyty. Zjeżdżanie na nartach należy do najpopularniejszych sportów zimowych w naszym kraju. Jedni ludzie uczeni są tej dyscypliny „od małego” dotrzymując kroku swoim rodzicom. Inni niezaznajomieni z tym rodzajem aktywności, uczą się jej w dorosłym życiu. Pierwszy raz na nartach wcale nie musi być trudny, jeśli pamięta się o kilku zasadach.

Strój narciarski to podstawa

Debiutując na stoku, nie możemy zapomnieć o odpowiednim ubiorze. W skład ekwipunku narciarskiego wchodzą:
– narty i kijki;
– kombinezon narciarski;
– buty narciarskie;
– kask;
– gogle;
– rękawiczki.

Z pewnością przyda nam się również odzież termoaktywna, która zapobiegnie nadmiernemu poceniu się, a wręcz przeciwnie, podczas jazdy będziemy czuć przyjemne ciepło.

Przed wyjazdem nie musimy kupować sprzętu i odzieży. W końcu nie wiadomo, czy jazda na nartach przypadnie nam do gustu. W każdej górskiej miejscowości z dostępem do wyciągu znajdują się wypożyczalnie potrzebnych akcesoriów, za które zapłacimy niewielką kwotę. Sprzęt z reguły wypożyczany jest na cały dzień, a ustalona z góry suma stała.

Jak kawa na ławę – czyli jazda z instruktorem

Jazda na nartach wymaga podejścia technicznego. Jeśli wybieramy się w góry ze znajomymi, którym jazda na nartach nie jest obca, oczywiście możemy polegać na ich dobrych radach. Dużo lepszym pomysłem jest jednak wynajęcie profesjonalnego instruktora. Dzięki temu nasi towarzysze nie będą musieli tracić cennego czasu na przekazywanie nam podstaw, a my przyswoimy potrzebną wiedzę od fachowca.

Instruktor wyjaśni nam, jak poprawnie ustawiać ciało podczas jazdy (ciężar powinien być rozłożony na przedniej części stóp tak, aby opierać się o buty narciarskiej), nauczy nas prawidłowo odpinać i zapinać narty, wyjaśni zasady hamowania, przyspieszania i skręcania. Prywatna lekcja rozliczana jest godzinowo. W sezonie cena za jedną godzinę jazdy z instruktorem waha się od 60 do 100 zł.

Wybieraj mniej zatłoczone stoki

Na początek warto wybrać mniej zatłoczone stoki. Zbyt duża ilość narciarzy może nas onieśmielać lub zniechęcać. Widok rozpędzonych po stoku miłośników narciarstwa może potęgować również lęk przed zderzeniem i upadkiem. Z reguły przy dużych stokach znajdują się niewysokie trasy do zjeżdżania dla początkujących. Tam bez obaw możemy ćwiczyć technikę jazdy i wypróbować metody przekazane nam przez instruktora.