nartywalpach.pl

Turystyka i Relaks

Jak dobrać buty snowboardowe i cieszyć się zimowym sportem?
Sport

Jak dobrać buty snowboardowe i cieszyć się zimowym sportem?

Kiedy za oknem wieje zimny wiatr i pojawiają się ujemne temperatury, to nie tracimy zapału, tylko łapiemy za telefon i planujemy wyjazd na zaśnieżony stok (czy sztucznie, czy naturalnie, już nieważne!). Właśnie w tym zimowym okresie miłośnicy sportów zimowych odżywają! Takie sporty wiążą się z zakupem specjalistycznego sprzętu, w tym obuwia sportowego, które nie jest tak łatwo dobrać do naszej stopy, jak się może wydawać!

Wyposażenie snowboardzisty

Przed wyjazdem warto przejrzeć stan zeszłorocznego sprzętu lub uzupełnić go w razie braków – deski snowboardowej, naszych ubrań sportowych, kasku, gogli i butów. Zakup specjalistycznych butów wiąże się często z dużym wydatkiem, ponieważ muszą one być trwałe, ale i wygodne, a często również chcemy, aby ładnie się prezentowały na nodze. O czym więc pomyśleć przed kupnem butów snowboardowych?

Jak dobrać buty snowboardowe?

Warto na początku ustalić swój poziom umiejętności – czy jesteśmy dopiero początkującymi snowboardzistami czy posiadamy już całkiem sporo doświadczenie w tym sporcie. Od tego zależy, czy wybierzemy buty miękkie czy twarde. Buty miękkie w skali twardości 1 – 10 mieszczą się w indeksach od 1 do 4, a twarde wzwyż. Te pierwsze będą dobrym startem dla amatorów jazdy na snowboardzie, którym łatwiej będzie poznać rytm jazdy w butach miękkich. Buty miękkie będą również odpowiednie dla osób lubiących skakanie po boksach i wykonywanie ewolucji wymagających wyginania deski. Buty twardsze natomiast polecane są na jazdę poza trasami, ewolucje na skoczniach i szybkie zjazdy.

Ważnym elementem dobierania butów snowboardingowych jest ich rozmiar – buty powinny pasować na styk i nie trzeba się martwić o zostawianie dodatkowego miejsca. Odrysowujemy stopę na kartce, mierzymy ją, dodajemy 1 cm i zaczynamy szukać butów z pasującą do naszej stopy wkładką. Elementem butów do snowboardu jest wkładka termoformowalna, która dopasowuje się do naszej stopy, dzięki czemu nie musimy bawić się z rozmiarami w „połówki”.

Ważne jest także trzymanie kostki przez buty, które sprawdzamy stając na palcach i pochylając się do przodu. Dobrze dobrany but idzie do góry razem z naszą piętą.

Warto również zwrócić uwagę na zapięcie butów – na rynku dostępne są tradycyjne sznurówki, które do zasznurowania wymagają dużo siły, Speed Lace, czyli dwie sznurówki do zaciągnięcia i zablokowania i system BOA składający się z pokrętła i linki. Wymagającym najmniejszego wkładu siły, a co za tym idzie najwygodniejsze są systemy BOA, ponieważ aby zacisnąć sznurówki wystarczy przekręcić pokrętło.

Warto zadbać o swoje bezpieczeństwo na stoku w czasie zimowych szaleństw i zainwestować w porządne i dobrze dobrane buty snowboardowe!