nartywalpach.pl

Turystyka i Relaks

Bieganie po górach: turystyka i sport w jednym
Sport

Bieganie po górach: turystyka i sport w jednym

Dla tych, którzy lubią biegać, góry mogą się okazać ciekawym wyzwaniem. Wprawdzie do treningu biegowego w górach trzeba się odpowiednio przygotować, jednak satysfakcja z pokonania kolejnej trasy będzie świetną rekompensatą za wysiłek. Co warto wiedzieć na temat tej formy aktywności fizycznej?

Co warto wiedzieć o bieganiu w terenie górskim?

Bieganie po górach to wspaniała przygoda, warto jednak zaznaczyć, że nie dla każdego. Można doskonale radzić sobie w biegach po parku lub na bieżni, a w górach polec. Dlaczego? Bo tu niezbędne jest i turystyczne zacięcie, i gotowość do mierzenia się z awaryjnymi sytuacjami, takimi jak upadek. Bieg w górach to długi dystans, strome podejścia oraz zejścia, które pokonuje się w szybkim tempie. Ważna jest zatem nie tylko wytrzymałość, ale i pewność siebie. Kto potrafi pewnie stawiać nogi, kto umie dostosować pozycję ciała do aktualnych okoliczności, ten w górskim terenie może sobie poradzić bardzo dobrze.

Strój biegacza: co jest niezbędne?

Kto zaczyna biegać po górach, ten musi posiadać odpowiednie wyposażenie. Wygodny strój jest bardzo ważny, jednak podstawa to bidon na wodę lub przylegający do ciała plecak, w którym zmieści się woda, mapa i parę niezbędnych drobiazgów. Specjalne plecaki biegowe to jedna z pierwszych inwestycji dla tych, którzy przygodę z górami mają zamiar zacząć.

Najważniejsze dla osób biegających po górach są jednak buty, dostosowane zarówno do potrzeb biegacza, jak i do wymagającego terenu. Im lepszy bieżnik, tym mniejsze ryzyko wypadku, nie warto zatem na tej części wyposażenia oszczędzać. W sklepach sportowych i turystycznych tego typu obuwia nie brakuje, co ma ścisły związek z rosnącym zainteresowaniem takiej formy turystyki.

Gdzie warto się wybrać?

Miejsc idealnych na treningi w polskich górach nie brakuje, warto jednak pamiętać, by zawsze dobierać długość i trudność trasy do swych umiejętności. Na początek warto postawić na te pasma górskie, które nie są zbyt wymagające, a które mogą się pochwalić gęstą siecią szlaków turystycznych. Dzięki temu zawsze można skrócić trasę, tak, by nie nadwyrężyć organizmu. Dla początkujących biegaczy dobrym terenem mogą się okazać Beskidy (np. Beskid Śląski), w Sudetach sporo mogą zaoferować Góry Opawskie oraz Rudawy Janowickie. Biegać można i po Bieszczadach, i po Tatrach, tu jednak należy pamiętać o długości i trudności tras. W Tatrach przeszkodą dla biegaczy mogą się też okazać tłumy turystów, warto zatem tak planować porę i miejsce treningu biegowego, by nie wbiegać na popularne trasy w chwili, gdy są one najbardziej zatłoczone.