Polacy uwielbiają wyjazdy na narty. Od wielu lat okres zimowy wykorzystywany jest przez wielu ludzi na spędzenie aktywnego urlopu w górach. Co trzeba wiedzieć, planując taki wypad?
Wyjazdy na narty – dokąd?
Zimowe wczasy w górach to szeroka oferta dla każdego miłośnika nart. Amatorzy tej dyscypliny chętnie wybierają stoki zarówno krajowe, jak i zagraniczne. Które kierunki są dziś najpopularniejsze? Nasi rodacy szczególnie cenią sobie polskie rejony. Narciarze korzystają ze stoków zlokalizowanych m.in. w Krynicy, Szklarskiej Porębie, Czarnej Górze, Wiśle, Szczyrku czy Białce Tatrzańskiej. Olbrzymim uznaniem cieszy się oczywiście także zakopiański Kasprowy Wierch. Choć Polska daje wiele możliwości, mnóstwo osób decyduje się na zagraniczne wyjazdy na narty. W tym wypadku królują regiony włoskie i austriackie. Spore grupy stawiają również na Francję, Szwajcarię i Niemcy. W sezonie zimowym nawet kilkaset tysięcy Polaków wybiera się w Alpy, w których można liczyć na doskonałe warunki do narciarstwa. Osoby, które chcą poznać zagraniczne stoki, ale nie mają ochoty na zbyt długą i daleką podróż, mogą udać się do naszych południowych sąsiadów. Czeskie i słowackie góry to równie interesująca propozycja na zimowy wypad.
Jak organizować wyjazdy na narty?
Oprócz wyboru kierunku wypadu na narty trzeba także zastanowić się nad jego terminem oraz miejscem noclegowym. O tym, kiedy wyjedziemy, decyduje zazwyczaj czas wolny od obowiązków zawodowych, szkolnych czy domowych. Większość osób może pozwolić sobie na wyjazdy na narty tylko w czasie ferii zimowych lub podczas przerwy świąteczno-noworocznej. To zdecydowanie najgorętszy okres, dlatego trzeba pamiętać, że również ceny są wtedy zazwyczaj wyższe. Trudniej też znaleźć dobre miejsce noclegowe, choć oczywiście nie jest to niemożliwe. Oferta jest bogata, ale warto zacząć poszukiwania jak najszybciej i zarezerwować miejsca nawet kilka miesięcy wstecz. Osoby, którym zależy na oszczędzeniu pieniędzy, większej swobodzie i braku tłumów, powinny postawić na wyjazd w końcówce sezonu. Szukając bazy noclegowe, warto też przeanalizować swoje cele i potrzeby związane z urlopem. Nie każdy narciarz wracający ze stoku ma jeszcze ochotę na pływanie w basenie, wizyty w saunie czy inne atrakcje, które są oferowane przez hotel. Wynajęcie noclegu bez tego typu usług może znacząco obciąż koszty całego wyjazdu.
Przygotowania do wyjazdu na narty
Aby wyjazdy na narty były udane, potrzebna jest nie tylko piękna okolica, dobre warunki i odpowiednia organizacja. Istotnym czynnikiem, wpływającym na przebieg aktywnego urlopu, są też przygotowania. Pierwszym elementem, o który trzeba się zatroszczyć, jest własna kondycja. Wyjazdy na narty przez osoby kompletnie nieprzygotowane pod tym względem mogą nie być tak przyjemne, a w wielu wypadkach kończą się poważnymi problemami zdrowotnymi. Warto pamiętać, że jazda na nartach do dyscyplina wymagająca dużej dawki sił i energii. Najlepiej więc przynajmniej kilka tygodni przed planowanym wypadem rozpocząć regularne ćwiczenia. Aby poprawić swoją wydolność i kondycję, wystarczy biegać, pływać, jeździć na rowerze (również stacjonarnym), uprawiać nordic walking. Forma aktywności jest całkowicie dowolna – chodzi jedynie o to, by systematycznie ruszać się, pracując nad swoją wytrzymałością. Ponadto wyjazdy na narty wymagają właściwego przygotowania w zakresie pakowania bagaży. Poza sprzętem sportowym potrzebne będą również inne akcesoria narciarskie, odzież termiczna, dobrej jakości obuwie, okulary przeciwsłoneczne oraz kremy z filtrem UV.