nartywalpach.pl

Turystyka i Relaks

Jak wybrać plecak w góry?
Porady

Jak wybrać plecak w góry?

Plecak to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia w czasie górskich podróży. Zakup takiego produktu powinien być przemyślaną decyzją. Na co zatem należy zwrócić największą uwagę, wybierając plecak w góry?

Jakość wykonania

Szukając odpowiedniego plecaka, należy przyjrzeć się jakości wykonania poszczególnych modeli. Warto pamiętać, że plecak w góry musi spełniać odpowiednie wymogi związane z trwałością materiału. Istotna jest duża odporność na niekorzystne czynniki, w tym także atmosferyczne. Pogoda w górach potrafi zaskoczyć, dlatego dobrze, jeśli produkt będzie wodoodporny lub wyposażony w pokrowiec chroniący przed deszczem. Plecak nie może też zbyt szybko niszczyć się wskutek przeciążenia czy otarć, o które nietrudno podczas aktywnych wyjazdów. Warto przyjrzeć się dokładnie, jak i z czego wykonany jest tego rodzaju bagaż. Solidna jakość i gruby materiał to podstawa. Zdecydowanie nie należy inwestować w cienkie tkaniny, które szybko ulegną przedarciom – takie produkty nie nadają się na długie wędrówki. Plecak w góry musi być wytrzymały – w innym wypadku nie spełni swojego zadania.

Rozmiary plecaka

Plecak w góry musi pomieścić cały ekwipunek niezbędny w czasie wyprawy. Bardzo ważnym czynnikiem decydującym o wyborze modelu powinna być jego wielkość i pojemność. Rozmiary plecaka muszą jednak zależeć od formy spędzania czasu i długości trwania podróży. Na krótkie wędrówki potrzebne jest przecież znacznie mniej rzeczy. Wówczas wystarczy mały plecak do 30 litrów. Z kolei na kilkudniowe wycieczki przyda się pojemniejsza wersja (50 lub 100 litrów). Wiele zależy też od indywidualnych zapotrzebowań. Z pewnością nie warto pakować dużej ilości zbędnych przedmiotów, ale nie można też zapominać o podstawowych elementach wyposażenia. Praktycznym rozwiązaniem jest z pewnością regulowany plecak w góry, pozwalający na zmianę pojemności.

Kieszenie, uchwyty i inne elementy

Każdy plecak w góry powinien być skonstruowany w jak najbardziej funkcjonalny sposób – tak, aby jego użytkownik czuł się komfortowo podczas wędrówek i wycieczek. Ważne są wszelkiego rodzaju przegródki i kieszenie zewnętrzne, które pozwalają zachować większy porządek. Dzięki nim nie trzeba sięgać do głównej komory, ale sporo rzeczy (jak telefon, mapa, portfel, woda, drobne przekąski, okulary itp.) można mieć stale pod ręką i wygodnie sięgać po nie w razie potrzeby. Na zwiększenie komfortu wpływają też uchwyty, rzepy, a także pas biodrowy, szelki i stelaż, które minimalizują uczucie obciążenia. Tego typu elementy pozwalają znacznie zredukować zmęczenie i utratę sił podczas górskich wypraw.