nartywalpach.pl

Turystyka i Relaks

Rower górski czy trekkingowy?
Rekreacja

Rower górski czy trekkingowy?

Kupowanie roweru, choć wydaje się być stosunkowo prostym zajęciem, to jednak kryje przed rowerzystami naprawdę wiele zagadek i problemów. Jednym z typowych dla tego zadania kłopotów, jest zdecydowanie się, jaki rower powinno się wybrać. Rower górski czy trekkingowy – który z nich będzie lepszy?

Charakterystyka roweru górskiego

Nie da się ukryć, że jeśli chciałoby się wybrać zdecydowanie najpopularniejszy model roweru na polskim rynku, to bez wątpienia byłby to właśnie rower górski. Jego ogromna popularność jest wynikiem przede wszystkim bardzo niskiej ceny, a także ogromnej dostępności w sklepach. Jak to jednak przedstawia się w szczegółach?
Rower górski, choć jest stosunkowo mocno wyspecjalizowany w swoich zadaniach i służy głównie do sportowej jazdy po trudnych terenach, może być również wykorzystywany z powodzeniem do jazdy po mieście. Pamiętać jednak trzeba o tym, że jest to rower, który nie tylko nie posiada oświetlenia, bagażnika, ale również błotników. Co więcej, jazda na nim odbywa się w pozycji pochylonej, więc po dłuższym czasie może się to okazać dość meczące i bolesne.

Charakterystyka roweru trekkingowego

Zupełnie inaczej natomiast przedstawia się to, jak jeździ się i w jaki sposób korzysta się z roweru trekingowego. Co prawda również i on jest dość mocno wyspecjalizowany w swoich zadaniach i służy przede wszystkim do rekreacyjnej jazdy poza miastem, podczas której często pokonuje się naprawdę ogromne odległości, lecz z drugiej strony może on być także wykorzystywany do jazdy po mieście.
Rower trekkingowy fabrycznie wyposażony jest w oświetlenie, bagażnik, błotniki, a także inne, równie popularne elementy. Co bardzo ważne, rower ten oparty jest na bazie bardzo charakterystycznej ramy, która wymusza wyprostowaną pozycje rowerzysty. I choć może się to wydawać nienaturalne i nieco dziwne, szczególnie w zestawieniu z rowerem górskim, to jednak w dłuższej perspektywie okazuje się niezwykle wygodne. Dzięki temu możliwe jest naprawdę bardzo komfortowe pokonywanie nie tylko drogi poza miasto, jadąc np. na wycieczkę, lecz również i tej do pracy lub też sklepu.

Który rower wybrać?

Nie da się ukryć, że rower trekkingowy nie prezentuje się tak dobrze jak górski – jest od niego droższy, a także nieco większy. W praktyce jednak trudno nie zgodzić się z tym, że model do trekkingu jest właściwie pod każdym względem lepszy od górskiego. Jest lepiej wyposażony, jest wygodniejszy, a także bardziej uniwersalny. Powoduje to, że jeśli ktoś chce wybierać pomiędzy tymi dwoma rowerami, model trekkingowy jest tym, który powinien zostać kupiony.