nartywalpach.pl

Turystyka i Relaks

Jak się ubrać w góry, by bezpiecznie wędrować?
Porady

Jak się ubrać w góry, by bezpiecznie wędrować?

Górskie wędrówki mogą być świetnym sposobem spędzania wolnego czasu na łonie natury oraz szansą na poprawienie swej formy. Aby móc się cieszyć magią gór, trzeba jednak pamiętać o prostej zasadzie: do każdej wycieczki trzeba się odpowiednio przygotować, a oprócz zapasu wody i jedzenia, niezbędny staje się wygodny strój.

Góry to nie wybieg, czyli najważniejsza jest wygoda

Choć nie brak modnych ubrań dla aktywnych piechurów, musimy pamiętać o tym, że w górach to nie wygląd jest najważniejszy, lecz wygoda i bezpieczeństwo. Jak ubrać się w góry, by móc bezpiecznie wędrować bez względu na pogodę?

Idealne rozwiązanie to strój na cebulkę, dzięki czemu zawsze można dopasować się do warunków atmosferycznych. Ciepła bluza, koszulka z krótkim rękawkiem oraz kurtka, która dobrze chroni przed deszczem – oto podstawa. Zimą warto postawić na solidną kurtkę i spodnie narciarskie, dzięki którym nawet po wędrówce w głębokim śniegu nie będziemy narzekać na przemoczone ubrania. Wygodne spodnie, grube skarpety oraz sportowa bielizna, wykonana z przewiewnego materiału – oto kolejne elementy, których nie powinno zabraknąć w turystycznej garderobie. Dla tych, którzy wędrują przez cały rok, cennym wsparciem może się okazać odzież termiczna, dzięki której można się cieszyć wycieczkami po górach przez cały rok.

A co z obuwiem?

Choć wygodna odzież jest bardzo ważna, dla wielu wędrowców priorytetem jest obuwie. Na górskie wędrówki warto zabrać solidne trapery, które będą mocno trzymać nogę w kostce, a tym samym chronić nas przed kontuzją. Solidna podeszwa antypoślizgowa oraz mocna cholewka to kolejne kwestie, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze takiego obuwia. Dobrze dopasowane buty w góry sprawiają, że mamy zapewnioną i stabilizację, i amortyzację. A jeśli dodatkowo zadbamy o impregnację butów, możemy mieć pewność, że ani deszcz, ani kałuże nie będą dla nas problemem.

Ciepłe dodatki nie tylko na zimę

Pogoda w górach bywa zmienna, warto nawet w najcieplejsze dni zabierać ze sobą ciepłą bluzę na wszelki wypadek. Warto też zadbać o to, by mieć w plecaki dodatki, które kojarzone są zazwyczaj z okresem zimowym. Opaska czy rękawiczki mogą się przecież przydać i latem, szczególnie jeśli celem naszych wojaży są wyższe góry. Tu z jednej strony problemem bywa zmienna pogoda, z czym wiążą się nagłe spadki temperatury, silne wiatry oraz łańcuchy, z którymi można się spotkać nie tylko na tatrzańskich szlakach. Tu dodatkowa ochrona rąk i głowy przed chłodem może się okazać cennym wsparciem oraz dodatkową gwarancją bezpieczeństwa.