nartywalpach.pl

Turystyka i Relaks

Jakie skarpety w góry wybrać?
Porady

Jakie skarpety w góry wybrać?

Górskie wyprawy są jednym z ulubionych zajęć naprawdę dużej ilości osób. Nie ma się zresztą czemu dziwić – zapierające dech w piersiach krajobrazy, bliskość natury i wszechobecny spokój stanowią doskonałą odskocznię od codziennego życia i sprawiają, że każdy przynajmniej raz do roku wyprawia się w góry. Na takich wycieczkach jednak niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie oraz ubiór. W poniższym artykule zajmiemy się tematem doboru odpowiednich skarpetek. Zapraszamy do lektury!

Na co zwracać uwagę przy wyborze skarpet w góry?

Skarpetki są zdecydowanie małą częścią garderoby, do której często nie przywiązujemy dużej wagi. We wszelkich wyprawach górskich jest to jednak bardzo istotna część wyposażenia, która musi być starannie i odpowiednio dobrana. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy pamiętać o kilku podstawowych cechach, którymi powinny charakteryzować się dobre, górskie skarpetki. Po pierwsze powinny, być one wykonane z oddychającego materiału. Sprawi to, że latem nasza stopa będzie mogła swobodnie oddychać, zimną natomiast nie będzie się wychładzać. Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem jest długość skarpetek, która musi być dobrze dopasowana do naszej stopy oraz rodzaju obuwia. Po trzecie natomiast, bardzo ważne jest, by skarpetki były dopasowane przede wszystkim do naszych stóp, nie do butów. Chodzi po prostu o to, by dobrać rozmiar nie do rozmiaru buta, lecz do rzeczywistego rozmiaru stopy. Aby tego dokonać, należy zmierzyć stopę odrysowując ją uprzednio na kartce papieru. Dzięki temu skarpetki, na które się zdecydujemy będą posiadały miejsca przeznaczone na palce i pięty, dokładnie tam, gdzie będą one potrzebne.

Jakie skarpety w góry wybrać?

Kiedy zadbamy już o odpowiedni rozmiar, długość oraz przewiewny materiał skarpetki czas dopasować ją do rodzaju aktywności górskiej, który nas interesuje, a także do pory roku. Jeżeli wybieramy się na trekking zimą, powinniśmy więc postawić na skarpetki trekkingowe zimowe, które zapewnią nam ciepło i sprawią, że wędrówka będzie czystą przyjemnością. Mogą być one wykonane z materiałów syntetycznych lub naturalnych takich jak wełna merynosów. Oczywiście, te ostatnie będą z pewnością droższe, jednak równie dobrze będą dbać o utrzymanie odpowiedniej temperatury naszych stóp. Warto zaznaczyć, że skarpetki z wełny będą doskonale sprawdzały się zarówno latem, jak i zimą, gdyż są termostatyczne. Skarpetkami, których natomiast należy się wystrzegać są tradycyjne bawełniane skarpetki, które nie będą odprowadzać wilgoci.