nartywalpach.pl

Turystyka i Relaks

damskie buty trekkingowe
Turystyka

Damskie buty trekkingowe

Obecnie jest moda na wyprawy w góry! Niemalże każdy z nas przynajmniej raz na parę miesięcy wyrusza w mniejsze lub większe góry. Nic dziwnego! Piękne widoki na długo zapisują się w naszej pamięci. Niezależnie od pory roku krajobraz jest przepiękny. W zimie nasze oko cieszy piękny, biały puch śniegu. W jesieni zaś piękne kolorowe drzewa. Wiosna zachwyca nas kwitnącymi kwiatami i drzewami, a lato pobudza nas piękną zielenią. Wyprawa w góry jest niewątpliwe strzałem w dziesiątkę, ale należy pamiętać o stosownym ubiorze – termoizolacyjnej odzieży, odpowiednich butach. Inaczej wyprawa w góry może okazać się dla nas zmorą. Na szczególną uwagę zasługują damskie buty trekkingowe. Źle dobrane buty szybko mogą spowodować otarcia, ból palców. Warto podkreślić, że rozróżniamy damskie buty trekkingowe i męskie – z uwagi na węższą kobiecą stopę nie należy zamiennie używać butów. Każdy but powinien być stricte dostosowany do wyłącznie naszej stopy.

Buty trekkingowe- co tak naprawdę oznaczają?

Buty trekkingowe przeznaczone są do wędrówek górskich, mniej lub bardziej wymagających. Zatem każdy turysta, który kocha spędzać czas na szlaku powinien być zaopatrzony w takie buty.

Dobrze dobrane buty trekkingowe powinny spełniać kilka funkcji jednocześnie. Obuwie trekkingowe to obuwie, które:

  • przede wszystkim stabilizować kostkę, dzięki czemu zostaje zmniejszone ryzyko jej zwichnięcia podczas wędrówek,
  • amortyzuje wstrząsy,
  • chroni przed wychłodzeniem stóp i zabezpiecza przed przemoczeniem,
  • ma odpowiednią przyczepność,
  • ma podeszwę, która chroni stopy przed twardą i nierówną powierzchnią np. przed kamieniami,
  • zapewnia ochronę przed wystającymi gałęziami.
buty trekkingowe

O czym należy pamiętać przy wyborze butów trekkingowych?

Kupując dobre buty trekkingowe należy je dopasować siebie i konkretnego typu aktywności. Przed zakupem należy przede wszystkim określić:

  • częstotliwość używania takich butów – czy szukasz trwałego module na cotygodniowe wyprawy, czy butów na sporadyczne wędrówki,
  • porę roku, w której planujesz wędrówki – inne funkcje będą miały bowiem letnie buty, a inne zimowe,
  • typ gór – buty przeznaczone do wymagających gór będą zapewniały lepszą stabilność,
  • rodzaj turystyki – jeśli będzie konieczne podpięcie raków to musisz mieć buty pod taką ewentualność przystosowane.
damskie buty trekkingowe

Jakie buty wybrać – wysokie czy niskie?

Kupując buty trekkingowe mamy do wyboru dwa typy: wysokie i niskie.
Wysokie obuwie jest obowiązkowe na wędrówki w wysokie góry – dzięki nim kostka jest bardziej stabilna, a ścięgna chronione. Staw skokowy jest bowiem mniej podatny na skręcenia i inne urazy. Długa cholewka ponadto chroni skórę przed błotem, wilgocią i śniegiem. Wysokie buty będą również konieczne w porze zimowej.

Z kolei niskie buty trekkingowe gwarantują większą swobodę podczas marszu, dzięki czemu poruszanie się jest po prostu szybsze. Buty te są przede wszystkim przeznaczone do wędrówek po równinach i niższych partiach gór. Co do zasady buty z niską cholewką pozwalają na zachowanie szybkiego tempa i zmniejszenie zmęczenia.