nartywalpach.pl

Turystyka i Relaks

Nurkowanie, czyli wniknięcie do świata podwodnego
Rekreacja

Nurkowanie, czyli wniknięcie do świata podwodnego

Umiejętność pływania jest bardzo przydatna w wielu sytuacjach – latem wykorzystujemy ją do ochłodzenia się w jeziorach, rzekach czy morzu, natomiast w zimie umili nam pobyt na krytych basenach czy w Aquaparkach. Jednym zdaniem – umiejętność samodzielnego pływania to przyjemność w kontakcie z wodą.

Jednak istnieje niejako wyższy poziom swobodnego pływania, a mianowicie nurkowanie z rurką i goglami, a także z profesjonalnym sprzętem, zwanym akwalungiem.

Nurkowanie sprzęt

Najbardziej typowym sprzętem do nurkowania jest automat umożliwiający oddychanie, butla ze sprężonym powietrzem lub mieszaniną gazów do oddychania, przewody łączące butlę z aparatem, maskę ułatwiającą widzenie pod wodą, płetwy zakładane na stopy i strój chroniący nurka przed ewentualnymi urazami – nurkowanie bowiem odbywa się pod wodą, często w sąsiedztwie podwodnych skał, roślin, fauny oraz różnego rodzaju innych obiektów.

Nurkowanie to fascynujące zajęcie, które mogą wykonywać jedynie osoby przeszkolone. Warunki w wodzie nie są stałe, obiekty wokół nurka mogą stanowić zagrożenie dla jego zdrowia lub życia, a zmiana ciśnienia przy schodzeniu na różną głębokość może spowodować dolegliwości zdrowotne. Z tego powodu, kurs nurkowania jest obowiązkowy dla wszystkich, którzy pragną zobaczyć podwodny świat.

Atrakcyjne miejsca do nurkowania

Najpopularniejszymi rejonami do nurkowania są tropiki – życie wodnych stworzeń, roślin oraz ukształtowanie dna dostarcza nurkowi niezapomnianych przeżyć, oraz interesujących wrażeń. Warto na taką wyprawę zabrać ze sobą aparat fotograficzny, by móc uwiecznić te zjawiskowe chwile spędzone wśród egzotycznych ryb, raf koralowych czy podwodnych łąk z niespotykaną nigdzie indziej roślinnością.

Innym miejscem, można powiedzieć – zupełnie przeciwnym tropikom, jest nurkowanie pod lodem, ukazujące surowy świat zimowy, faunę żyjącą w niskich temperaturach oraz niesamowitą różnorodność lodowych i skalnych formacji podwodnych. W tego typu nurkowaniu pod strój zakłada się również ciepłą bieliznę i odzież termiczną, która zabezpieczy ciało nurka przed wychłodzeniem.

Kto może używać sprzętu do nurkowania

Nurkować może w zasadzie każda zdrowa osoba, która ukończyła kurs w certyfikowanej szkole nauki nurkowania. W czasach obecnych tego typu kurs w zakresie teoretycznym można ukończyć przez internet, natomiast część praktyczna odbywa się na wyznaczonym basenie. Każdy uczestnik musi również posiadać zaświadczenie lekarskie, dopuszczające go do pływania głębinowego.

Oczywiście kurs nurkowania przeznaczony jest dla osób gotowych na przygodę głęboko pod wodą – pływanie w masce i fajce oraz z płetwami nie wymaga ukończenia kursu i ten rodzaj pływania może uprawiać każdy, kto opanował umiejętność pływania swobodnego. Taka forma nurkowania to snorkeling lub bardziej zaawansowana free diving,