nartywalpach.pl

Turystyka i Relaks

Tanie pontony rekreacyjne na wypoczynek nad wodą
Rekreacja

Tanie pontony rekreacyjne na wypoczynek nad wodą

Wakacje nad jeziorem czy rzeką stają się coraz popularniejsze. Woda oczywiście kojarzy się z zabawą i odpoczynkiem, dlaczego więc nie kupić pontonu i nie bawić się jeszcze lepiej?! Ponton, czyli dmuchana łódka, jest świetnym sprzętem, który nadaje się do użytku rekreacyjnego i specjalistycznego. Pontonów używają przecież także rybacy czy nurkowie. Najczęściej jednak jest to sprzęt, który urozmaica pobyt nad wodą. Jak wybrać odpowiedni ponton?

Tanie pontony rekreacyjne

W sklepach dostępne są pontony rekreacyjne, wędkarskie i specjalistyczne. Najwięcej jest sprzętu rekreacyjnego, gdyż ten jest używany przez zdecydowaną większość osób. Są one także najtańsze. Pontony cieszą się coraz większą popularnością, gdyż jest to doskonała zabawa dla całej rodziny. Leżenie na plaży w końcu się nudzi, a pływanie pontonem nigdy. Oczywiście wybierając ponton rekreacyjny, należy zwrócić uwagę na kilka aspektów, które zagwarantują znacznie dłuższą żywotność sprzętu.

Na co zwrócić uwagę wybierając ponton?

Bardzo ważnym aspektem jest materiał, z którego został wykonany ponton. W sprzęcie rekreacyjnym najczęściej jest to materiał PVC, który doskonale sprawdza się na spokojnych wodach jezior i rzek. Oczywiście nie bez znaczenia jest gramatura materiału. Im wyższa, tym naturalnie ponton będzie odporniejszy na różnego rodzaju uszkodzenia. Tanie pontony rekreacyjne posiadają gramaturę poniżej 900 g/m2 i taka w zupełności wystarczy do spokojnego odpoczynku nad wodą.

Osoby, które zamierzają korzystać z pontonu na rzekach, powinny wziąć pod uwagę także kategorię żeglugi. Oznaczona się ona literami od A do D, z czego A i B dotyczą specjalistycznych pontonów, a C i D zarezerwowane są dla sprzętu rekreacyjnego. Warto także bliżej przyjrzeć się metodzie klejenia pontonu. Musi być to przecież sprzęt, który po sezonie nie zacznie przeciekać.

Lekkie pontony rekreacyjne dla całej rodziny

Ponton to dmuchana łódka, która wcale nie musi być lekka. Jednak producenci oferują coraz więcej modeli w wersji light. Są one lekkie i z łatwością można z nich spuścić powietrze. Zmieszczą się one także po złożeniu do bagażnika auta, dzięki czemu będzie można go zawsze ze sobą zabrać na wyjazd nad wodę. Lekkie pontony z powodzeniem mogą zostać przeniesione nawet przez dzieci. Należy jednak zwrócić uwagę, czy posiadają one uchwyty, dzięki którym transport pontonu będzie łatwiejszy. Wersje light posiadają bardzo często podłogę AIR, która została wykonana z włókien poliestrowych. Taka podłoga jest nie tylko wytrzymała, ale także lekka.

Pojemność i kolor pontony

Podczas zakupu pontonu należy wziąć pod uwagę oczywiście wielkość sprzętu. Niekiedy ten parametr jest pomijany, a to może doprowadzić do szybszego uszkodzenia sprzętu, który zostanie przeciążony podczas użytkowania. Każdy model posiada maksymalne obciążenie i podana jest ilość osób, które mogą korzystać z pontonu.

Oczywiście nie bez znaczenia jest także aspekt wizualny i kolor pontonu. Może dla wielu osób wydawać się to bez znaczenia, jednak wcale tak nie jest. Wiadomo, że będzie on używany na wodzie i bardzo często w upalne i słoneczne dni, dlatego czarne pontony mogą się nadmiernie nagrzać, a w konsekwencji doprowadzić do poparzenia. Najlepszym rozwiązaniem są białe lub jasne sprzęty. Dobrze także sprawdzają się odcienie szarości i brązu.

Producenci oferują także pontony dla dzieci, które są najczęściej w jaskrawych barwach. Zazwyczaj są one niewielkich rozmiarów i mogą posiadać dodatkowe akcesoria, takie jak na przykład daszek. Należy jednak pamiętać, że dziecka nie wolno samego zostawić na pontonie.