nartywalpach.pl

Turystyka i Relaks

Sardynia co zobaczyć
Turystyka

Sardynia – co zobaczyć i czy warto się tam wybrać na wakacje?

Coraz więcej osób decyduje się na wakacje za granicą. Jest to spowodowane w dużej mierze pogodą, która w Polsce niestety bardzo często płata figle i w lipcu czy sierpniu temperatura nie przekracza 20 stopni. Dużym zainteresowaniem cieszą się Włochy, a w szczególności Sardynia – piękna wyspa położona na Morzu Śródziemnym, która zachęca do przyjazdu turystów z całego świata.

Kilka słów o Sardynii

Sardynia to niewielka wyspa, a mimo to można na niej pójść w góry, zobaczyć piękne jeziora i rzeki, a także cieszyć się piaszczystymi plażami i skalistymi wybrzeżami. Temperatury są optymalne dla urlopowiczów. W sezonie letnim utrzymują się na poziomie około dwudziestu pięciu stopni, a zimą nie spadają zazwyczaj poniżej piętnastu. Osoby, które zatem wolą nieco chłodniejsze klimaty, powinny zdecydować się na wyjazd zimą, kiedy w Polsce panują siarczyste mrozy. Na Sardynii w takim okresie nie ma tłumów i można swobodnie odpocząć. Z racji bogatej i złożonej historii tego miejsca na Sardynii można podziwiać wiele zabytków pochodzących z różnych epok. Charakterystyczne średniowieczne obwarowania z pewnością ucieszą miłośników starych dziejów. Są też wąskie kamienne uliczki i wiele nowych dzielnic, w których można spędzić miło czas w kawiarniach, barach czy restauracjach.

co zobaczyć w Sardynii

Sardynia co zobaczyć?

Sardynia przyciąga nie tylko pięknymi krajobrazami, które łączą nowoczesną architekturę z zabytkowymi budynkami, ale także wspaniała kuchnia. Wyspa podzielona jest na prowincje i każda z nich ma coś innego do zaoferowania. Z pewnością pierwszym punktem powinna być stolica Cagliari. Znajduje się tam największy port i wiele stromych uliczek, którymi można spacerować całymi dniami. Do zobaczenia jest katedra di Santa Maria Assunta e Santa Cecilia czy Torre dell’Elefante. Dla nieco młodszych turystów polecany jest ogród botaniczny, w którym można zobaczyć okazy pochodzące z całego świata. Z racji tego, że Sardynia kojarzy się z pysznym jedzeniem, to na pewno należy przyjść także na targ św. Benedykta. Można tam kupić wiele regionalnych przysmaków, które z pewnością przypadną do gustu każdemu.

Prowincja Nuoro i Oristano na Sardynii

Może nie sposób podczas jednego wyjazdu zobaczyć wszystko, co znajduje się na Sardynii, bo przecież urlop jest po to, aby odpocząć i wylegiwać się na plaży. Warto jednak wybrać się do dwóch prowincji, w których znajduje się wiele ciekawych zabytków i atrakcji. Prowincja Nuoro jest ważnym ośrodkiem akademickim i handlowym. Na pewno warte zobaczenia są kolorowe murale, które zachwycą każdego. Są także miejsca, w których między innymi można podziwiać największą kolekcję regionalnych strojów. W Olienie na pewno należy napić się pysznego wina Nepente.

co zobaczyć sardynia

Oristano jest prowincją kojarzoną przede wszystkim z przebranymi jeźdźcami na koniach i tam właśnie można podziwiać turniej jeździecki odbywający się w czasie święta Sa Sartiglia. Dla miłośników dzikiej natury jest to idealne miejsce, w którym można zobaczyć flamingi i imponujące mokradła rozciągające się na dużej przestrzeni. Jest też ciekawa plaża z drobinkami kwarcu i piękne jeziora.

Dlaczego warto odwiedzić Sardynię?

Wyżej wymienione atrakcje i zabytki, to tylko niewielki procent tego, co wyspa ma do zaoferowania. Warto wybrać się nie tylko na wakacje, ale także krótkie wypady jesienną lub zimową porą, aby poczuć niesamowity klimat tej wyspy. Sardynia zachęca do odwiedzin o każdej porze roku. Można podziwiać piękne zabytki, spędzić czas chodząc po plaży czy górach, a także skosztować znakomitych potraw.