nartywalpach.pl

Turystyka i Relaks

najciekawsze miejsca w polsce
Turystyka

Najciekawsze miejsca w Polsce

Polska jest malowniczym krajem z dostępem do morza, gór i krainy jezior, a także z nowoczesnymi miastami i historycznymi miejscami. Znajdziemy tu interesujące zabytki, muzea, ale także malownicze parki i rezerwaty. W poniższym artykule podpowiemy, gdzie koniecznie powinien się wybrać każdy rodowity Polak i turysta – dowiedz się jakie są najciekawsze miejsca w Polsce.

Najciekawsze miejsca w Polsce z historią

Jednym z najpopularniejszych miejsc jest Rynek Główny w Krakowie, którego historia sięga aż XIII wieku. Jest on jednym z największym placów w Europie, ponieważ jego obszar to około 4 ha. Znajduje się na nim wiele zabytków takich jak: kościół Mariacki, Sukiennice, Kościół św. Wojciecha, pomnik Adama Mickiewicza i wieża ratuszowa. To nie koniec atrakcji w tym miejscu, bowiem w podziemiach czeka na turystów multimedialna ekspozycja, odnośnie historii tego miasta. Będąc w Krakowie oczywiście warto również odwiedzić Wawel i Narodowe Zbiory Sztuki, jakie się tam znajdują.

Kolejnym przystankiem na mapie będzie Poznań i słynne koziołki. To również propozycja dla miłośników historii i dla osób chcących dowiedzieć się nieco więcej o siedzibie Wielkopolski. W tym celu należy udać się w stronę ratusza z XIV wieku, z którego codziennie w południe wychodzą dwa koziołki, wybijające swoimi rogami godzinę.

najciekawsze miejsca w Polsce

Następnym obowiązkowym miejscem będzie Warszawa i symbol stolicy, czyli syrenka. Chcąc zobaczyć jej pomnik, należy udać się na Stare Miasto, warto wcześniej zapoznać się z historią jego powstania. Syrenka ma ważne znaczenie dla Warszawiaków, bowiem wiąże się z nią pewna legenda. Oczywiście będąc w Warszawie pamiętajmy o wielu, ciekawych muzeach, które zdecydowanie powinniśmy odwiedzić.

Jeżeli interesują nas historyczne miejsca to koniecznie powinniśmy choć raz pojechać do Zamku w Malborku. To jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce, wpisanych przez UNESCO na Listę Światowego Dziedzictwa. Budowla ta składa się z trzech części, które powstawały w różnych etapach. Odwiedzający mogą przybliżyć sobie historię Krzyżaków i zobaczyć namiastkę z ich życia, przez pryzmat tego, jak mieszkali na zamku.

Skoro mowa o zamkach, równie piękny jest ten w miejscowości Wałbrzych. Mowa tu o powstałym w XIII wieku Zamku Książ, będącego niegdyś siedzibą Adolfa Hitlera. To miejsce jest nasycone historią, a jednocześnie znajduje się w pięknej okolicy, należącej do Książańskiego Parku Krajobrazowego.

Zobacz także: https://www.nartywalpach.pl/wakacje-w-kurorcie-przeglad-najciekawszych-kierunkow/

Najciekawsze miejsca w Polsce – krajobrazy

Numerem jeden na tej liście będzie Morskie Oko w Tatrach, które rocznie odwiedzane jest przez setki tysięcy osób. To jedno z miejsc o najpiękniejszych widokach. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że z racji swojej popularności przyciąga tłumy ludzi, zwłaszcza w szczycie sezonu. Jezioro jest położone na wysokości 1395 m n.p.m. i ma powierzchnię 35 ha, a jego najgłębszy punkt wynosi 51,8m. Woda w Morskim Oku jest zielonkawa, a w tafli wody widać odbijające się góry, przez które jest otoczone.

Cudowne krajobrazy znajdziemy również w paśmie górskim takim jak Bieszczady. W rejonie Karpat teren charakteryzuje się dolinami i łąkami, dzięki czemu stanowi łatwą do pokonania trasę. Najbardziej znanym szlakiem jest Połonina Wetlińska, będącą malowniczym wzniesieniem, na szczycie którego znajduje się pensjonat.

polska bieszczady

Jeśli góry do nas nie przemawiają, mamy propozycję, którą koniecznie trzeba odwiedzić będąc nad morzem. Słowiński Park Narodowy koło Łeby to skupisko ruchomych wydm, o wysokości nawet 30-40 metrów. Ruchome wydmy to piękna sceneria do zdjęć.

Następnym miejscem będzie Ojcowski Park Narodowy, który pomimo swoich niewielkich rozmiarów, zgromadził ponad 400 jaskiń, doliny rzeczne i wapienne klify. Ponadto na jego terenie występuje około 500 gatunków motyli, które można podziwiać wiosną i latem.

Ostatnią propozycją będzie Puszcza Białowieska, będącą jedną z ostatnich śladów lasów dziewiczych nie tylko w Polsce, ale i Europie.
W Białowieży znajdziemy różnego rodzaju florę i faunę, charakterystyczną dla tamtego obszaru. Puszcz również znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to to prawdziwy raj dla miłośników natury, pozwalający na oderwanie się od ulicznego zgiełku.