nartywalpach.pl

Turystyka i Relaks

bieganie na czczo
Turystyka

Bieganie na czczo: czy warto?

Bieganie na czczo to bardzo popularna forma aktywności fizycznej, która jest coraz chętniej wybierana przez osoby w różnym wieku. Warto dowiedzieć się na jej temat nieco więcej, a także zapoznać się z głównymi zaletami takiego rozwiązania.

Brak dyskomfortu

Wśród głównych korzyści płynących z biegania na czczo można wskazać brak dyskomfortu wynikającego z wcześniej spożytego posiłku. Posiłek stanowi pewne obciążenie dla układu trawiennego, który musi sobie poradzić z zawartością żołądka. Wiele osób czuje dyskomfort po spożyciu posiłku oraz doświadcza nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak na przykład wzdęcia. Mogą one stanowić sporą przeszkodę w realizowanych treningach, dlatego bieganie na czczo znacząco eliminuje ten problem.

bieganie na czczo

Bieganie na czczo – poprawa wrażliwości

Bieganie na czczo ma także pozytywny wpływ na gospodarkę hormonalną oraz zawartość cukru we krwi człowieka. Spożycie posiłku najczęściej wiąże się ze znaczącym wzrostem poziomu cukru we krwi. Komórki organizmu mogą nie być dość dobrze przystosowane do skutecznego obniżania cukru we krwi. Natomiast bieganie na czczo w znaczący sposób poprawia wrażliwość na insulinę, a także sprawia, że mięśnie stają się bardziej wrażliwe na glukozę, która krąży w krwiobiegu. Takie działanie związane jest również z większym wysyceniem mięśni w glikogen, co ma bardzo duże znaczenie podczas wykonywanej aktywności fizycznej.

Spalanie tkanki tłuszczowej

Bieganie na czczo może się wiązać także z szybszym oraz sprawniejszym spalaniem tkanki tłuszczowej w ciele człowieka. Dzięki temu możliwa jest efektywniejsza utrata nadmiernych kilogramów, na czym szczególnie zależy osobom odchudzającym się. Tkanka tłuszczowa znajdująca się pod skórą jest szybciej spalana. Oprócz tego następuje lepsze wykorzystywanie zapasów zgromadzonej tkanki tłuszczowej, co bezpośrednio wpływa na odpowiednie modelowanie sylwetki. Warto zwrócić uwagę na ten aspekt podczas wybierania pory dnia realizowanych przez siebie treningów.

bieganie

Bieganie na czczo – poprawa samopoczucia

Wśród głównych korzyści wynikających z biegania na czczo można także wskazać istotną poprawę samopoczucia. Jest to możliwe dzięki wydzielaniu endorfin, czyli hormonów szczęścia. Hormony szczęścia pojawiają się już na początku dnia i towarzyszą człowiekowi aż do wieczora. Dzięki temu człowiek czuje się szczęśliwszy oraz bardziej zrelaksowany niż ma to miejsce w przypadku treningów realizowanych wieczorem. Regularne uprawianie aktywności fizycznej zmniejsza także ryzyko pojawienia się depresji oraz zaburzeń lękowych, które mogą wynikać ze zbyt dużej ilości stresu w codziennym życiu.

Zwiększenie wytrzymałości

Kolejną zaletą takiej aktywności fizycznej jak bieganie na czczo jest oczywiście zwiększenie ogólnej wytrzymałości organizmu. Ciało człowieka wzmacnia się i staje się bardziej odporne na wysiłek fizyczny. Oprócz tego dzięki regularnym treningom zmniejsza się również odczuwanie bólu przez człowieka, co jest niezwykle istotne we wszystkich schorzeniach, którym towarzyszą nadmierne dolegliwości bólowe w obrębie różnych struktur i narządów.